Проф. Николай Овчаров е виден български археолог с международно признание.
От 2014 г. е ръководител на археологическите проучвания на крепостта Мисионис, първоообраз на Търговище, заедно с колегата си Ангел Конаклиев. Има значителен принос за възстановяване разкопките на Мисионис и за неговото популяризиране като античен град и туристическа дестинация, за увеличаване възможностите за финансиране на нови проучвания, разкопки и реставрация на обектите в крепостта.
Интересите му са в областта на древното изкуство, архитектура и епиграфика, проблемите на средновековната история, морската история и археология.
Венец на археологическата дейност на Овчаров е разкриването на скалния град Перперикон и светилището на Орфей край с. Татул в Източните Родопи. На базата на огромния интерес към Перперикон, е взето решение за откриване на процедура по признаването на комплекса за световен паметник на UNESCO.
Дипломиран професор в Международния славянски университет-Москва от 2003 г. Преподавал в Славянския университет (1995-1999 г.), Нов български университет (1999-2002 г.) и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”, филиал-Кърджали (2009-2012 г.). От 2017 г. води магистърска програма във Варненския свободен университет.
Член е на Научния съвет на Националния археологически институт с музей (от 2011 г.)., на Изследователския борд на Американския биографичен институт, на Научния съвет на Македонския научен институт (1998-2002 г.). Председател на Националния специализиран експертен съвет за опазване на недвижимите паметници на културата към Министъра на културата на Република България (от 2010 г.). Директор на частния Институт за изследване на Средновековието към Велик приоратБългария на Ордена на рицарите-тамплиери. Удостоен с титлата „академик” на Българската академия на науките и изкуствата, 2012 г.